Kielce v.0.8

Muzyka
Muzyczna karetka

 drukuj stron�
Muzyka Rozmowy
Wys�ano dnia 14-11-2006 o godz. 14:00:00 przez pala2 3752

Z zespołem Ambulans, czyli Dr Pablo, czyli Pawłem Szcześniakiem, Dr Karollo, czyli Karolem Serkiem i dr Mario czyli Mario Cordiną rozmawiała Agnieszka Kozłowska-Piasta.

- Za Wami wielki sukces: zwycięstwo na Vena Festiwal. Jak to się stało, że tam się znaleźliście?
Dr Pablo: - Tak naprawdę stało się to bardzo przypadkowo. Karol poszukując czegoś w internecie natrafił na stronę festiwalu w ostatnim dniu zgłoszeń utworów. Wysłał nasze nagranie MP3. No i wygraliśmy.
Dr Karollo: - Coś w tym jest, że ostatni będą pierwszymi :)

- Czy Vena coś zmieniła w Waszej karierze? Pokonaliście znane nazwiska: Kiljańskiego, Steczkowską, Zakopower. O Was jeszcze nie wszyscy wiedzą. Czy dostaliście już jakieś propozycje?
Dr Mario: - Ależ my jesteśmy znani :). Dostaliśmy masę propozycji. Jeden szpital chciał mnie zatrudnić jako psychologa. Kolega jest ginekologiem (dr Karollo) i chyba też niedługo zmieni pracę ;)
Dr Pablo: - Tak naprawdę, to dużo się nie zmieniło. Dostaliśmy propozycję wydania płyty i cały czas trwają rozmowy. Wygrana ułatwia nam działanie, mogliśmy zainwestować w zespół i kupić rzeczy, które pomogą nam nagrać profesjonalną płytę: wyposażyć studio, kupić instrumenty.
Dr Karollo: - Poza tym, zwycięstwo utwierdziło nas w przekonaniu, że to, co robimy ma sens, że nasza muzyka ma dobry odbiór. W końcu kilka tysięcy osób stwierdziło, że bardzo im się to podoba. Piosenkę oceniali jurorzy i oni także wskazali na nas. Na Venie utwory oceniało 206 jurorów z całego świata. A mieli w czym wybierać. Spośród 1110 zgłoszeń do pierwszego etapu zakwalifikowało się 128 piosenek, do ścisłego finału tylko 15. Piosenki były numerowane i anonimowo wysyłane jurorom, każdy z jurorów głosował więc na numer, nie wiedząc kto daną piosenkę wykonuje. Dopiero w finale okazało się, kto jest autorem najlepszych utworów. Dodatkowo 5 zespołów poleciało do Londyńskiego klubu Scala na koncert. To bardzo prestiżowy klub, grają w nim Sting, Chemical Brothers, Brand New Heavies i inne wielkie gwiazdy. Nam też się udało wystąpić na tej scenie i było to naprawdę duże przeżycie�- A co robicie na co dzień?

Dr Pablo: - Uczymy, pracujemy...staramy się to łączyć. Każdy z nas dodatkowo pracuje, ale to muzyka jest największą naszą pasją i w to inwestujemy. To, że nie śpimy i po nocach nagrywamy piosenki, to nie jest dla nas jakiś ciężki chleb i wyrzeczenie, tylko tak chcemy, tak to czujemy...

- Skąd pomysł na nazwę zespołu?
Dr Pablo: - Szukaliśmy nazwy, która będzie uniwersalna. The Police już jest... więc dlaczego nie Ambulans? Wiem, że ludzie łatwo zapamiętują tę nazwę i już kojarzą ją z nami.
Dr Mario: - Nasza muzyka ma być terapią muzyczną. Jesteśmy wszyscy lekarzami, występujemy na scenie w białych kombinezonach. Na dodatek jest to nazwa na A, więc zawsze na liście płac występujemy bardzo wysoko, jeśli nie jako pierwsi. Że nie wspomnę o darmowej reklamie jeżdżącej po ulicach :).

- Jesteście na początku kariery muzycznej, być może wielkiej kariery, czego serdecznie Wam życzę. Kiedy powiecie, że osiągnęliście sukces muzyczny?
Dr Mario:
- Dla mnie dużym sukcesem było zwycięstwo na Vena Festival, że nagraliśmy materiał dobrze przyjęty przez ludzi. Jeśli uda nam się coś więcej to super..
Dr Karollo: - Sukces to nie jest ani sława, ani pieniądze. Dla mnie sukcesem jest to, że mogę robić to co naprawdę lubię. Sukcesem jest też to, że mogliśmy się spotkać, że Mario przyjeżdża do nas 600 km ze Szczecina nawet na jeden dzień, żeby sobie wspólnie pograć.

- Ze Szczecina? To jak się poznaliście?
Dr Pablo:
- Poznaliśmy się ponad 6 lat temu. Ja grałem swój projekt, Mario też. Jemu zepsuł się sprzęt muzyczny. Zaczęliśmy sobie pożyczać, aż w końcu zagraliśmy razem. I tak zostało, bawiliśmy się nad morzem 3 miesiące, nikomu się nie chciało jechać do domu.
Dr Mario: - Potem wróciliśmy do domu, ja się dowiedziałem, że oni mieszkają w Kielcach.
Długo szukałem tego miasta na mapie...
Dr Pablo: - Skład się zmieniał, ale od dwóch lat pracujemy już w nie zmienionej ekipie. Można powiedzieć, że zespół istnieje od dwóch lat.

- A jaką muzykę gracie?
Dr Mario:
- Ja bym to nazwał ambulans-pop.
Dr Pablo: - To pop, który gdzieś tam zahacza o brzmienia soulowe, może trochę R'n'B�
To taka mieszanka, bo chcemy grać ciepło.
Dr Pablo: - Gramy melodyjnie, aby ludzie chcieli sobie tego posłuchać i sprawiało im to przyjemność.

Melodyjność jest jednak strasznie pojemna... Mieści w sobie rzeczy naprawdę dobre i... nieco tandetne...
Dr Karollo:
- Dokładnie tak jest. My staramy się wybierać te dobre. Słuchamy bardzo dużo produkcji zza oceanu: Eryki Badu, Mary J. Blidge, Ushera, D'Angelo ale też Craiga Davida czy Simply Red. To wszystko łączy się w jedną całość naszych muzycznych inspiracji.
Dr Pablo: - Chcemy grać jak najprościej, ale jak najbardziej melodyjnie, żeby ktoś to zapamiętał i mógł sobie zanucić. Jakiekolwiek wywijanie instrumentalne nas nie interesuje. Dr Karollo: Ale gdyby coś, to mamy naprawdę dobrych muzyków w zespole, jak na przykład nasz pianista dr Jerzy, który gra również na organach Hammonda i robi to naprawdę znakomicie.

Jak powstają wasze utwory?
Dr Pablo:
- Różnie się to dzieje. Przeważnie szkice piosenek powstają tutaj w Kielcach. Wrzucamy je na serwer, Mario w Szczecinie nagrywa próbne wokale. Półprodukt wraca z powrotem, a gdy już szkic nabierze rumieńców, spotykamy się w naszym studiu i dalej nad tym pracujemy.

- Tak wam się przyglądam i... muszę przyznać, ze jesteście przystojni, bardzo mili. Myślę, że możecie być smacznym kąskiem dla kolorowych czasopism. Już sobie Was wyobrażam: sesje fotograficzne w modnych ciuchach młodzieżowych, w nowych samochodach. Czy widzicie się w takiej "robocie"?
Dr Pablo:
- Bardzo dziękujemy za komplement. Vena była naszym pierwszym dużym festiwalem. Okazało się, że sporym magnesem dla mediów był nasz image: kombinezony i cała reszta. Wszystkie konferencje prasowe odbywały się z naszym udziałem. Media chciały z nami rozmawiać. Zdajemy sobie sprawę, ze jesteśmy produktem, który można sprzedać. Jeśli oprze się to o media tego typu, o jakich wspomniałaś, jak najbardziej w to wejdziemy. Jesteśmy otwarci i ... chcemy wydać, a potem sprzedać płytę, a bez zainteresowania mediów to z pewnością będzie trudniejsze.
Dr Karollo: - Ale szukamy złotego środka, aby jednak cała otoczka medialna nie przykryła naszej muzyki, muzyka jest dla nas najważniejsza.
Dr Mario: - Podczas koncertów robimy show, wchodzimy w kontakt z publicznością, często towarzyszą nam wizualizacje które robi VJ Raff. Gazety nam z pewnością pomogą, ale jeśli nie potwierdzimy tego, co o nas piszą na koncercie, nasza kariera nie będzie ani długa, ani barwna. Opakowujemy nie tylko nas, ale przede wszystkim naszą muzykę.- A co robicie na co dzień?

- A propos promocji. Macie profesjonalną stronę internetową. (www.ambulans.net.pl )-
Dr Pablo:
- Już niedługo będzie uaktualniona. Będzie jeszcze bardziej nowoczesna. Pojawi się też wersja angielska. Chcemy, aby był tam sklepik internetowy, w którym będzie można kupić naszą płytę.
Dr Karollo: - Niestety, na razie nie możemy podać dokładnej daty premiery płyty. Rozmowy z wydawcą trwają, mamy nadzieję, że nie potrwa to zbyt długo. Zależy nam na tym, aby nie ingerowano za bardzo w naszą muzykę, chcemy mieć całkowitą kontrolę nad tym, co nagrywamy i jak brzmimy. Póki co się to udaje i jest brane pod uwagę przy rozmowach, co bardzo nas cieszy.
Dr Pablo: - Myślę, że będziemy musieli wypracować złoty środek. Podczas festiwalu Vena słuchali nas ludzie z wielu krajów, a polski rynek muzyczny nie pokrywa się z tym, co się dzieje na Zachodzie. Być może to, co gramy, nie przyjmie się w Polsce, a przyjmie się za granicą. W innych krajach popularny jest RnB i soul, u nas ta fala dopiero nadchodzi. Mamy swoją drogę. Konkurs utwierdził nas, że to dobra droga. A czy to przełoży się na sukces płyty w Polsce, to wcale nie jest powiedziane.

- Czy w takim wypadku bierzecie pod uwagę, że opuścicie Polskę i będziecie robić karierę gdzieś w świecie?
Dr Mario:
- To może ja coś powiem, bo jestem z Malty, a już 8 lat jestem w Polsce. Mógłbym się wyprowadzić, ale nie chcę, tutaj jest całkiem fajnie.
Dr Pablo: - Jesteśmy jednocześnie w komfortowej i niekomfortowej sytuacji. Mario śpiewa po angielsku, bo to jego rodzimy język, więc sprawy językowe nie są dla nas barierą. Możemy wydać płytę i zagrać praktycznie wszędzie. Problem mamy w Polsce: nie mamy piosenek po polsku i chyba prędko mieć ich nie będziemy.

- Gracie dziś na imprezie "Dzień walki z rakiem piersi". Czy robicie to dla kasy, czy z przekonania, że to ma sens?
Wszyscy:
- Z przekonania, że to ma sens.
Dr Pablo: - Jeszcze nie zaczęliśmy zarabiać na muzyce. Jesteśmy na etapie ciągłej inwestycji. Trafiła się nagroda, ale wyszło na to, że jeszcze więcej dołożyliśmy ze swoich kieszeni do tego, co wygraliśmy, żeby to szło torami takimi, jakimi chcemy.

- Ale lekarze zarabiają mało. Jak to robicie?
Dr Mario:
- Mamy prywatne gabinety... Jesteśmy specjalistami. Od kobiecych serc :)
Dr Karollo: - A konkretnie - łamiemy je :)

- Czy poza Veną możecie się czymś jeszcze pochwalić?
Dr Karollo:
- Nagraliśmy piosenkę z zespołem Barkiem Królikiem z zespołu SiStars. Mam nadzieję ze już niedługo wszyscy będą ją mogli usłyszeć w rozgłośniach radiowych. Cały czas rozmawiamy z innymi polskimi gwiazdami, nasze pomysły są przyjmowane bardzo życzliwie więc myślę że kolejnych niespodzianek nie zabraknie :)

- Jakie macie plany?
Dr Pablo:
- Teraz najważniejszy dla nas jest dobry teledysk do piosenki, która wygrała Venę. Zostanie zrealizowany w Kielcach, pomoże nam prezydent Kielc - Wojciech Lubawski. Chcemy, aby teledysk wyreżyserowała Anna Maliszewska, która zdobyła ostatnio nagrodę Publiczności i Internautów na Yach Film Festival za klip do piosenki grupy "Hey" "A ty?".
Dr Karollo: - Mamy także pomysł na koncert w Kielcach, duże przedsięwzięcie audiowizualne. Czy nam się uda - okaże się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Planujemy także zupełnie inną, nową aranżację naszych utworów, ale to będzie niespodzianka. Prace nad nimi już trwają. O wszystkim będziemy informować na naszej stronie internetowej, na którą serdecznie wszystkich zapraszamy.

- To życzę spełnienia wszystkich planów i dziękuję Wam za rozmowę.


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

LazyD 14-11-2006 o godz. 15:29:46
"...- To życzę spełnienia wszystkich planów i dziękuję Wam za rozmowę..." - Ode mnie tego samego :)
Error connecting to mysql